
- Dane PKB za trzeci kwartał 2017 +5% r/r: wszystko zgodnie z planem :) Flash note
- Dane PKB za trzeci kwartał 2017: giełda znowu miała rację :)
- Dane PKB za trzeci kwartał 2017: sytuacja na rynku pracy
- Dane PKB za trzeci kwartał 2017: inflacja
- Dane PKB za trzeci kwartał 2017: podsumowanie
- Lista analiz/linków do których warto dodatkowo zajrzeć w uzupełnieniu powyższej tematyki
- Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny Apel!
Dane PKB za trzeci kwartał 2017 +5% r/r: wszystko zgodnie z planem :) Flash note
O takich rzeczach uwielbiam pisać :) Tak jak pisałem prawie dwa miesiące temu: Dynamika PKB Polski trzeci kwartał 2017 około plus 5% r/r (!), właśnie wyszły dane PKB za trzeci kwartał 2017. Dane odsezonowane wyszły dokładnie +5% (nieodsezonowane +4,7%). Miało być około 5%. Jest około 5%. Wszystko zgodnie z planem :) Z kolei dane PKB za trzeci kwartał 2017 kwartał do kwartału wyszły +1,1% (komunikat GUSu macie w linkach).
Dane PKB za trzeci kwartał 2017: giełda znowu miała rację :)
Jak widzicie logiczne myślenie znowu wystarczyło do postawienia słusznej diagnozy. A giełda znowu to super przewidziała. I to nie pierwszy raz bo o prognozowaniu przyszłej sytuacji gospodarczej/giełdowej robiłem dla Was kiedyś szczegółową analizę (wrzuciłem ją Wam w linkach):
Jeżeli jesteście tutaj nowi/zastanawiacie się skąd takie dane: odsyłam do analizy szczegółowej w tym zakresie sprzed dwóch miesięcy powyżej.
Dane PKB za trzeci kwartał 2017: sytuacja na rynku pracy
Nie dziwi więc też sytuacja na rynku pracy o której pisałem Wam ostatnio. Szczególnie patrząc na rekordowo niskie bezrobocie w tym cyklu dziesięcioletnim (macie analizę w linkach):
Dane PKB za trzeci kwartał 2017: inflacja
No i też nie ma co się dziwić patrząc na dane o inflacji ostatniej. Wczorajsze dane szczegółowe pokazały, że inflacja przybiera na sile. Chociaż z drugiej strony jesteśmy właśnie pod wpływem pozytywnego impulsu spadku cen ropy naftowej (zobaczcie w komentarzach pod poprzedni wpisem o bezrobociu bo tam pisałem więcej na ten temat). Więc podwyżki stóp procentowych dopiero na wiosnę pewnie bedą. Chyba, że wcześniej będzie eksplozja większa inflacji przez rynek pracownika.
Dane PKB za trzeci kwartał 2017: podsumowanie
Fajnie pisać o takich danych :) To jest przyjemniejsza część z tego co robię na blogu. Takie dni to generalnie przyjemniejsza część blogowania. Mniej przyjemna jest jak się chciałoby coś napisać. Szczególnie większą analizę. A małe pociechy mocno przeszkadzają w tym: Dlaczego w Polsce rodzi się mało dzieci? Bo dzieci to jedna wielka masakra.
Pytanie co dalej? Co dalej z gospodarką? Co dalej z rynkiem pracy? Jak to się przełoży na giełdę? Szczególnie co z wiekiem emerytalnym? Jak myślicie? Co będzie dalej? Ciekaw jestem Waszej opinii!
Lista analiz/linków do których warto dodatkowo zajrzeć w uzupełnieniu powyższej tematyki
Cały czas staramy się udoskonalać treści, które tworzymy dla Was. Dlatego uważnie słuchamy Waszych opinii/uwag, co można zrobić jeszcze lepiej. Jednym z tych ulepszeń jest wrzucanie dodatkowych linków do wpisów/artykułów na końcu wpisu. Tak aby wszystko było dla Was jeszcze lepiej przejrzyste/czytelne:
- Strategie przewidujące przyszłość gospodarki i giełdy: wskaźniki wyprzedzające koniunkturę w gospodarce
- Bezrobocie w Polsce w październiku 2017 tylko 6,6 % :) RPP brak podwyżek stóp procentowych a wynagrodzenia mocno rosną!
- Szybki szacunek produktu krajowego brutto za trzeci kwartał 2017 roku
Kolejnym ulepszeniem jest zwijana lista w zakresie poniższych informacji:
Komentarze? Pytania? Wątpliwości? Nie ma głupich pytań! Kliknij i rozwiń tekst poniżej:
Oczywiście zachęcamy do śledzenia „Flash notes”! Tak jak wiele razy podkreślamy Nasze blogi prowadzone są w celach edukacyjnych. Czegoś nie rozumiesz? Jakieś pojęcie jest dla Ciebie nowe lub wymaga wyjaśnienia? Gorąco zachęcamy do zadawania pytań/komentowania/wrzucania ciekawych linków! Czyli do wkładu własnego w tworzeniu wartościowych treści edukacyjnych na czym wszyscy skorzystają!
Flash note: Skąd pomysł? Kliknij i rozwiń tekst poniżej:
Tak jak Wam pisałem. Ze względu na ograniczenia czasowe spowodowane powiększeniem rodziny. Rozbudowane analizy których przygotowanie zajmuje mi sporo czasu, nieraz nawet kilka dni. Będą ukazywały się u mnie od czasu do czasu. Za to często będą ukazywały się krótsze wpisy. Po propozycji jednego z czytelników nazwałem je „flash notes” (dziękuję za pomysł na nazwę cyklu!). Dzięki „flash notes” mogę zwrócić uwagę na wiele ciekawych rzeczy które do tej pory po prostu nam uciekały. A Wy możecie je od czasu do czasu skomentować/mieć wkład własny w to co dzieje się na moim blogu. Tak abyśmy mogli Razem rozwijać ideę podwojenia zarobków/zrobienia drugiego Londynu w Polsce: Zróbmy z Polski drugi Londyn (!) Warsztat Analityka.
Podobał Ci się ten artykuł? Dołącz do Fanów na Facebooku! Wrzucam tutaj różne ciekawe rzeczy znalezione w internecie. Profil: Michał Stopka Inwestor Profesjonalny. Koniecznie zapisz się też na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dodatkowo dostęp do: szkoleń online z inwestowania, Ebooków o giełdzie, gospodarce i finansach publicznych oraz Narzędzi w excel:
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny Apel!
- Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką.
- Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić? W kwestiach gospodarczych, rozwoju przedsiębiorczości, finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na gospodarkę, przedsiębiorczość, stronę przychodową i kosztową finansów publicznych? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
- Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze, przedsiębiorczości, finansów publicznych! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS
Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl