
- Dynamika PKB Polski w 2018 zaledwie około 3% r/r? Roczna zmiana WIGu na zero (!) Flash note
- Dynamika PKB Polski: wykres czy na giełdzie mamy hossę/bessę w relacji do dynamiki PKB
- Dynamika PKB Polski w 2018: giełda spadnie czy wzrośnie?
- Produkcja przemysłowa oraz sprzedaż detaliczna
- Dynamika PKB Polski w 2018: WIG i PKB
- Dynamika PKB Polski w 2018: WIG i procentowa zmiana WIGu
- Dynamika PKB Polski w 2018: podsumowanie
- Lista analiz/linków do których warto dodatkowo zajrzeć w uzupełnieniu powyższej tematyki
- Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny Apel!
Dynamika PKB Polski w 2018 zaledwie około 3% r/r? Roczna zmiana WIGu na zero (!) Flash note
Dawno nie patrzyliśmy sobie na to co prognozuje giełda w zakresie gospodarki. Właśnie zrobiłem aktualizację tej zależności. I jeżeli miałoby być tak jak do tej pory historycznie. To dynamika PKB Polski w 2018 roku powinna być dużo słabsza niż w 2017 roku. Bo zaledwie okolo 3% r/r. Co też dodatkowo ciekawe. Odczyt inflacji za luty wyniósł zaledwie +1,4% r/r. Nie dziwi więc gołębia retoryka RPP na ostatnim posiedzeniu.
Dynamika PKB Polski: wykres czy na giełdzie mamy hossę/bessę w relacji do dynamiki PKB
Poniżej macie wykres Naszej zależności po aktualizacji o najnowsze dane:
Z kolei poniżej zaznaczyłem na zielono jaka dynamika PKB była historycznie przy zmianie WIGu w okolicach zera:
Patrząc na historyczną zależność. Jak i to co ostatnie kilka kwartałów pokazała giełda. Widać, że giełda nadal bardzo dobrze prognozuje tendencje w gospodarce. W poprzednich kwartałach dynamika PKB Polski miała być około 5% i była. Teraz giełda pokazuje, że dynamika PKB Polski w 2018 roku powinna wynieść około 3%.
Dynamika PKB Polski w 2018: giełda spadnie czy wzrośnie?
Z tym, że warto zauważyć, że obecnie mamy dynamikę PKB płasko w skali roku. Ponieważ giełda jest płasko w skali roku. Jeżeli jednak giełda spadnie w kolejnych miesiącach. Będziemy mieli już dynamikę WIGu na minusie. Co historycznie oznaczało że dynamika PKB Polski w 2018 roku byłaby nawet w okolicach zero plus…
Oczywiście jeżeli giełda odbiłaby do góry. Wtedy realizowałby się scenariusz przeciwny. Czyli dynamika PKB Polski w 2018 roku wyniosłaby pewnie lepiej niż te 3% r/r
Zobaczmy jeszcze co pokazują najnowsze dane GUS w zakresie danych makro
Produkcja przemysłowa oraz sprzedaż detaliczna
Najpierw zobaczmy na dane o produkcji przemysłowej. Oraz sprzedaży detalicznej. Poniżej średnia krocząca za ostatni trzy miesiące. Najnowsze dane GUS mamy luty 2018:
Jak widzimy powyżej. Mamy lekkie pogorszenie na dynamice sprzedaży detalicznej. I trochę większe pogorszenie na dynamice produkcji przemysłowej.
Ale za to bardzo dobre odczyty mamy na budowlance. Styczeń i luty to dynamiki ponad trzydzieści procent r/r (!). W efekcie trzymiesięczna średnia cały czas ostro idzie do góry:
Dynamika PKB Polski w 2018: WIG i PKB
Jeszcze wracając do giełdowych trendów. Bo to warto przypomnieć chociaż o tym już wiele razy pisałem. Dokładny opis wrzuciłem Wam też w linkach. Ale dla przypomnienia. Jeszcze wykres WIG i PKB:
Dynamika PKB Polski w 2018: WIG i procentowa zmiana WIGu
A na poniższym wykresie z kolei. WIG i procentowa zmiana WIGu. Zauważcie, że WIG i procentowa zmiana WIGu zachowuje się czasem inaczej. To znaczy nie zawsze kiedy WIG rośnie to i procentowa zmiana rośnie. To samo nie zawsze kiedy WIG spada to i procentowa zmiana spada:
Dzięki temu właśnie otrzymujemy fajną zależność z pierwszego wykresu w tej analizie. Czyli dynamika WIGu dobrze pokrywa się z dynamiką PKB Polski.
Dynamika PKB Polski w 2018: podsumowanie
No więc jesteśmy w ciekawym momencie. Giełda sygnalizuje dynamikę PKB zaledwie w okolicach plus 3% r/r. Pewnie coś w tym może być bo, szczególnie druga połowa roku, będzie wysoka baza. Dane o PKB były bardzo mocne w drugim półroczu 2017. Więc baza jest dosyć wysoka. Szczególnie w budowlance bo już ruszyły środki z UE.
A no i jeszcze warto wspomnieć o niskich odczytach inflacji. Szczególnie za luty 2018. Gdzie inflacja wyszła zaledwie +1,4% r/r. Co prawda jest to też po części związane ze spadającymi cenami ropy naftowej w skali roku (po przeliczeniu na PLN). Niemniej jednak. Nawet biorąc to pod uwagę. Widać, że presja inflacyjna jest obecnie niższa. Niż była na jesieni 2017. Nie dziwi więc gołębia retoryka RPP na ostatni posiedzeniu. Ciekawe czym to jest spowodowane. Może obniżenie wieku emerytalnego? I deflacyjne tendencje z tym związane? Ciekawa łamigłówka Nam się obecnie znowu pojawiła.
Ciekaw jestem Waszej opinii. Co będzie z dynamiką PKB Polski w 2018 roku. No i co stanie się z giełdą dalej? Będą spadki? A może już jesteśmy po korekcie i jednak będą wzrosty? Jak obstawiacie?
Lista analiz/linków do których warto dodatkowo zajrzeć w uzupełnieniu powyższej tematyki
Cały czas staramy się udoskonalać treści, które tworzymy dla Was. Dlatego uważnie słuchamy Waszych opinii/uwag, co można zrobić jeszcze lepiej. Jednym z tych ulepszeń jest wrzucanie dodatkowych linków do wpisów/artykułów na końcu wpisu. Tak aby wszystko było dla Was jeszcze lepiej przejrzyste/czytelne:
- Zależność WIG i PKB: omówienie krok po kroku jak to działa
- Strategie przewidujące przyszłość gospodarki i giełdy: wskaźniki wyprzedzające koniunkturę w gospodarce
Kolejnym ulepszeniem jest zwijana lista w zakresie poniższych informacji:
Komentarze? Pytania? Wątpliwości? Nie ma głupich pytań! Kliknij i rozwiń tekst poniżej:
Oczywiście zachęcamy do śledzenia „Flash notes”! Tak jak wiele razy podkreślamy Nasze blogi prowadzone są w celach edukacyjnych. Czegoś nie rozumiesz? Jakieś pojęcie jest dla Ciebie nowe lub wymaga wyjaśnienia? Gorąco zachęcamy do zadawania pytań/komentowania/wrzucania ciekawych linków! Czyli do wkładu własnego w tworzeniu wartościowych treści edukacyjnych na czym wszyscy skorzystają!
Flash note: Skąd pomysł? Kliknij i rozwiń tekst poniżej:
Tak jak Wam pisałem. Ze względu na ograniczenia czasowe spowodowane powiększeniem rodziny. Rozbudowane analizy których przygotowanie zajmuje mi sporo czasu, nieraz nawet kilka dni. Będą ukazywały się u mnie od czasu do czasu. Za to często będą ukazywały się krótsze wpisy. Po propozycji jednego z czytelników nazwałem je „flash notes” (dziękuję za pomysł na nazwę cyklu!). Dzięki „flash notes” mogę zwrócić uwagę na wiele ciekawych rzeczy które do tej pory po prostu nam uciekały. A Wy możecie je od czasu do czasu skomentować/mieć wkład własny w to co dzieje się na moim blogu. Tak abyśmy mogli Razem rozwijać ideę podwojenia zarobków/zrobienia drugiego Londynu w Polsce: Zróbmy z Polski drugi Londyn (!) Warsztat Analityka.
Podobał Ci się ten artykuł? Dołącz do Fanów na Facebooku! Wrzucam tutaj różne ciekawe rzeczy znalezione w internecie. Profil: Michał Stopka Inwestor Profesjonalny. Koniecznie zapisz się też na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dodatkowo dostęp do: szkoleń online z inwestowania, Ebooków o giełdzie, gospodarce i finansach publicznych oraz Narzędzi w excel:
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny Apel!
- Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką.
- Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić? W kwestiach gospodarczych, rozwoju przedsiębiorczości, finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na gospodarkę, przedsiębiorczość, stronę przychodową i kosztową finansów publicznych? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
- Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze, przedsiębiorczości, finansów publicznych! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS
Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl