
- Polityka FED i Europejski Bank centralny
- Zamknięcie naboru: Szkoła Główna Inwestorów Profesjonalnych Michała Stopki
- Polityka FED: Kontynuacja
- Polityka FED: Daty posiedzeń FEDu w roku 2017
- Polityka FED: Informacje z posiedzenia wrzesień 2017
- Polityka FED: jak FED pozbędzie się papierów które ma na bilansie po QE?
- Lista analiz/linków do których warto zajrzeć w uzupełnieniu powyższej tematyki
- Komentarze? Pytania? wątpliwości? Nie ma głupich pytań!
- Skąd pomysł na wkład Bartka w edukację/tworzenie wartościowych materiałów
Polityka FED i Europejski Bank centralny
Jakiś czas temu pseudo eksperci krzyczeli, że będzie krach. Że FED zaraz znowu będzie musiał zrobić znowu QE. A tu proszę. Nie tylko podwyżki stóp procentowych już trwają. Ale wczoraj FED przedstawił jak będzie odbywało się delewarowanie bilansu FED który spuchł przez kolejne rundy QE. W poprzednich tygodniach przedstawiliśmy Wam szczegółową analizę/historię działań w zakresie polityki pieniężnej prowadzonej przez Europejski Bank Centralny. Druga analiza dotyczyła analizy polityki monetarnej prowadzonej od kilku lat przez FED. Jeżeli jesteście tutaj nowi, warto się zapoznać z tymi analizami przed poniższym wpisem:
Zamknięcie naboru: Szkoła Główna Inwestorów Profesjonalnych Michała Stopki
Zanim przejdziemy do dalszej części wpisu. Wczoraj wieczorem wstrzymałem aplikowanie na mój roczny kurs z inwestowania. Minął tydzień i tak jak pisałem, jeżeli limit miejsc wyczerpie się. Rekrutacja do mojej szkoły zostanie wstrzymana. I to właśnie się stało. Obecnie trwa nabór do drugiej edycji (te same zasady ale jest wyższa cena, podobnie decyduje kolejność zgłoszeń). Z tym, że druga edycja trwa teraz prawie dwa lata. Podzieliłem ją na dwa poziomy jak przy tytule CFA:
Level 1: Solidne przygotowanie do kursu
Level 2: Roczny kurs „Praktyczna analiza gospodarki, spółek i wycena firm”
Wszystkie informacje w tym zakresie znajdziecie w poprzednim wpisie: Szkoła Główna Inwestorów Profesjonalnych Michała Stopki: roczny kurs z inwestowania
Osoby, które już aplikowały a nie otrzymały jeszcze informacji ode mnie proszę o cierpliwość. Do końca tygodnia się odezwę. Miałem/mam wiele maili z pytaniami. I odpowiedzi na nie zajmują mi dużo czasu.
Niezmiernie się cieszę, że tak wiele osób przysłało do mnie CV i list motywacyjny. To jest mega (!) Mega potencjał w ramach budowy mojego „COŚ”. Wśród kursantów są osoby z różnym doświadczeniem. Będę jeszcze o tym pisał. Tutaj napiszę tylko, że między innymi z licencją doradcy inwestycyjnego, maklerzy, analitycy akcji. Super!
Bardzo, bardzo Wam dziękuję za Wasze zgłoszenia. Czeka Nas, mnie i Was. Mega ciężka praca w trakcie kursu. Ale mam nadzieję, że bardziej będzie to przyjemność niż praca. I że ten rok szybko nam zleci. Szczególnie, że jak robi się to co się uwielbia robić, czasu się nie liczy :)
Polityka FED: Kontynuacja
Dzisiaj aktualizujemy Nasze rozważania/naszą analizę tego jaka jest monetarna polityka FED. Nadchodzą bardzo ciekawe wydarzenia. W szczególności od października FED zacznie wygaszanie programu luzowania ilościowego. Czy nastąpi długo zapowiadany krach? O tym znajdziecie kilka informacji na samym dole naszego wpisu.
Polityka FED: Daty posiedzeń FEDu w roku 2017
Tak wyglądają daty posiedzeń FEDu, poniżej tabela:
Po dzisiejszym, wrześniowym spotkaniu, czekamy na kolejne: listopadowe.
Polityka FED: Informacje z posiedzenia wrzesień 2017
Bartek: aktualna stopa procentowa mieści się w przedziale między 1 pkt. a 1,25 pkt. Czyli nasze stopy procentowe pozostają bez zmian. W tym posiedzeniu mieliśmy konferencję prasową i dlatego przyjrzymy się ekonomicznym projekcjom na kolejne lata.
Teraz wypiszę Wam w punktach kilka głównych informacji z notki fedu:
- rynek pracy dalej zyskuje na sile
- bezrobocie pozostaje nisko: w okolicy 4,4 procent
- wydatki na mieszkania rosną wraz z trwałymi wydatkami w biznesie
- w październiku FED rozpocznie zmniejszanie swoich aktywów, zakupionych na potrzeby QE
- podobnie jak ECB, polityka FED pozostaje akomodacyjna. Czyli czekamy na bieg wydarzeń
Poznaliśmy decyzję FED’u o aktualnych stopach procentowych. Zerknijmy teraz na przyszłe projekcje dotyczące stóp procentowych:
Źródło: FED
Jeżeli projekcie FED’u miały by się urzeczywistnić to powinniśmy zobaczyć do końca roku jedną podwyżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Czy tak się stanie? Zobaczymy. Musimy czekać na kolejne spotkanie rady i zachowanie się inflacji. Bo jak wiemy, jeżeli cel inflacyjny nie zostanie osiągnięty to Rada nie będzie kwapić się do podwyżek. Dlatego teraz warto zerknąć na kolejny wykres związany z projekcją inflacji:
Źródło: FED
Ostatnia podwyżka stóp procentowych była w czerwcu 2017 roku. A tak wyglądają dane o inflacji CPI r/r z ostatnich 4 miesięcy:
- maj: 1,9
- czerwiec: 1,6
- lipiec: 1,7
- sierpień: 1,9
Dlatego musimy obserwować co wydarzy się w kolejnych miesiącach w gospodarce. Na koniec w ramach ciekawostki to możemy wyczytać, że mediana projekcji członków rady dla stóp procentowych wynosi 1,4 do końca tego roku.
I na koniec, tak wygląda wykres inflacji CPI:
Polityka FED: jak FED pozbędzie się papierów które ma na bilansie po QE?
Tak jak napisaliśmy Wam na samej górze informację o tym, że FED będzie zmniejszał ilość swoich aktywów w październiku poprzez koniec re-inwestycji w dane papiery wartościowe. Teraz dokładnie wypiszemy Wam informacje:
- od października do grudnia co miesiąc FED zmniejszy zaangażowanie w obligacje skarbowe w wysokości 6 miliardów dolarów i 4 miliardy dolarów miesięcznie w agencje
- wstrzymanie re-inwestycji będzie rosło wraz z kolejnymi miesiącami, aż dojdzie do celu 30 miliardów dolarów miesięcznie dla obligacji skarbowych i 20 miliardów dolarów dla agencji
- w.w proces pozostanie w takiej wysokości, aż do momentu normalizacji bilansu FEDU
- na koniec została dodana informacja o tym, że głównym narzędziem polityki monetarnej są stopy procentowe i zaznaczono, że zmiany w bilansie FED nie mają na celu aktywnej zmiany polityki monetarnej FED.
W ramach przypomnienia poniżej grafika z aktywami FED:
Źródło: Raport FOMC za 2016 r.
Bartek: mamy teraz bardzo ciekawą sytuację na rynku monetarnym w USA. Bo nadchodzi wielkimi krokami wygaszanie re-inwestycji papierów zebranych podczas luzowania ilościowego. I w takim przypadku mamy dwa wyjścia:
- nastąpi krach: który jest wałkowany jakoś od 2008 roku (niezły tajming)
- nic się nie stanie i FED będzie powolutku wygaszał program luzowania ilościowego
Jakie są Wasze opinie na ten temat? Jesteśmy ciekawi Waszego zdania. Dajcie znać w komentarzach!
Polityka FED: Podsumowanie
Tutaj macie wczorajszą notkę z posiedzenia. Warto się z nią zapoznać. A wideo znajdziecie na głównej stronie Fedu pod tym linkiem.
Lista analiz/linków do których warto zajrzeć w uzupełnieniu powyższej tematyki
- Bank Federalny NY: roczne sprawozdania
- Rada Prezesów FED
- FOMC raport za 2016 rok
- Jak zrozumieć bilans FED?
- Raport FOMC za 2011 rok
Komentarze? Pytania? wątpliwości? Nie ma głupich pytań!
Oczywiście zachęcamy do śledzenia „Flash notes”! Tak jak wiele razy podkreślamy Nasze blogi prowadzone są w celach edukacyjnych. Czegoś nie rozumiesz? Jakieś pojęcie jest dla Ciebie nowe lub wymaga wyjaśnienia? Gorąco zachęcamy do zadawania pytań/komentowania/wrzucania ciekawych linków! Czyli do wkładu własnego w tworzeniu wartościowych treści edukacyjnych na czym wszyscy skorzystają!
Skąd pomysł na wkład Bartka w edukację/tworzenie wartościowych materiałów
Bartek założył swojego bloga www.warsztatanalityka.pl na jesieni 2016 roku. Przede wszystkim celem prowadzenia bloga jest: wsparcie misji Michała w szerzeniu edukacji ekonomicznej Polaków. Dzięki większej wiedzy będziemy w stanie zmienić otaczającą nas rzeczywistość. A wspólnymi siłami zawsze będziemy w stanie zrobić więcej!
Minęło kilka miesięcy. Bartek zakończył tworzenie trzech cykli edukacyjnych: 1) Niezbędnik Bankstera 2) Droga Inwestora 3) Budowanie Kapitału. A ostatnio rozpoczął czwarty cykl edukacyjny na temat kilkudziesięciu wskaźników makro: Cykl edukacyjny: najpotrzebniejsze makro-ekonomiczne wskaźniki dla inwestora.
Dodatkowo Bartek przygotowuje dla Was regularnie comiesięczną analizę: Bezpieczne inwestowanie: lokaty, obligacje, fundusze.
Ale to dopiero zaledwie był początek! Dzięki temu, że Bartek dużo i szybko się uczy, mogliśmy przejść do kolejnego etapu. W ten sposób tworzymy też dla Was na moim blogu ostatni cykl edukacyjny, czyli analizy banków notowanych na polskiej giełdzie. Pierwszy wpis z cyklu to analiza: Czy warto kupić akcje banku ING? Cykl edukacyjny analiz banków notowanych w Polsce. Ale to nie wszytko bo Bartek w poprzednich miesiącach wdrażał się w kolejne ciekawe obszary. I dzięki temu, Bartek mając coraz większą wiedzę i doświadczenie, może współtworzyć ze mną coraz bardziej zaawansowane analizy. Tak jest też z dzisiejszym wpisem, który powstał właśnie dzięki wspólnemu wkładowi: mojemu i Bartka.
Podobał Ci się ten artykuł? Koniecznie dołącz do Fanów na Facebooku! Wrzucam tutaj różne ciekawe rzeczy znalezione w internecie. Profil: Michał Stopka Inwestor Profesjonalny.
A może zainteresują Ciebie te rzeczy >>> 51 bezpłatnych szkoleń online z inwestowania dla każdego + Klub Giełdowy! <<<
Zapisz się też na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dodatkowo dostęp do:
- Kilku szkoleń online z inwestowania
- Ebooków o giełdzie, gospodarce i finansach publicznych oraz
- Narzędzi w excel:
Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: „Gospodarka Głupcze” mam do Was ogromny apel:
- Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką.
- Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach:
- gospodarczych?
- rozwoju przedsiębiorczości?
- finansów publicznych?
- Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na gospodarkę, przedsiębiorczość, stronę przychodową i kosztową finansów publicznych?
- Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
- Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze, przedsiębiorczości, finansów publicznych! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS
Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl