
- Cykl dziesięcioletni w gospodarce. Przełożenie na życie przeciętnego człowieka: flash note
- To jest wpis z serii wpisów: „Jak realizuję marzenie mojego życia”
- Cykl dziesięcioletni w gospodarce: najnowszy wykres od 1992 roku
- Cykl dziesięcioletni w gospodarce: okresy po silnym spadku bezrobocia
- Cykl dziesięcioletni w gospodarce: okresy po dużym wzroście bezrobocia
- Cykl dziesięcioletni w gospodarce: historia mojego życia
- Cykl dziesięcioletni w gospodarce podsumowanie
- Lista analiz/linków do których warto dodatkowo zajrzeć w uzupełnieniu powyższej tematyki
- Komentarze? Pytania? wątpliwości? Nie ma głupich pytań!
- Flash note: Skąd pomysł?
Cykl dziesięcioletni w gospodarce. Przełożenie na życie przeciętnego człowieka: flash note
Powiem Wam, że im więcej myślę o tym, jak cykl dziesięcioletni w gospodarce wpływa na moje życie. Tym bardziej nie mogę uwierzyć, że cykl dziesięcioletni może mieć aż tak ogromne przełożenie na codzienne życie przeciętnego człowieka. Ciekaw jestem Waszych komentarzy. Czy też tak jest w Waszej sytuacji? A może to tylko mój przypadek? Napiszcie w komentarzach, gdzie byliście:
- Dwadzieścia lat temu, gdzie dziesięć, a gdzie jesteście teraz? (okresy po mocnym spadku stopy bezrobocia w Polsce: zgodnie z cyklem dziesięcioletnim).
- A gdzie byliście piętnaście lat temu i pięć lat temu? (okresy po silnym wzroście bezrobocia w Polsce: zgodnie z cyklem dziesięcioletnim).
To jest wpis z serii wpisów:
„Jak realizuję marzenie mojego życia”
- Realizuję marzenie mojego życia. Buduję moje „COŚ”
- Dlaczego w Polsce rodzi się mało dzieci? Bo dzieci to jedna wielka masakra
- Od zera do zarobków kilkanaście tysięcy miesięcznie w trzy lata jako współodpowiedzialny za wyniki portfela akcji w OFE ING
- Cykl dziesięcioletni a historia 20 lat mojego życia. Zadziwiające punkty zwrotne: 1998, 2002, 2007, 2012, 2017 <— jesteś tutaj
- Płatne konsultacje: inwestowanie, biznes, ceny nieruchomości, jak rozwijać karierę zawodową
- Moim wielkim marzeniem jest zrobienie czegoś fajnego wspólnie tak aby to wpłynęło pozytywnie na chociaż osoby które czytają mojego bloga
- Walczmy o Nasz interes! Setki inwestorów na walnych: bezpłatna rejestracja w DM BOŚ dla moich czytelników!
- 60 tysięcy czytelników w styczniu 2018 (UU GA). Wzrost 100 % r/r: Wow. Dziękuję! Plany rok 2018 oraz 2019
- Droga Inwestora Profesjonalnego: od młodszego analityka do zarządzającego akcjami
- Dlaczego w Polsce mało zarabiamy? Cykl edukacyjny „Pierwsze kroki Janusza Biznesu”
- Życie blogera: jak podchodzimy do tego co robimy z Wami z Bartkiem z warsztatanalityka.pl
- Buduję zespół współpracowników: dlaczego i jaką mega wartość każdy może zyskać
- Dlaczego networking jest bardzo, bardzo ważny
- Odświeżam stare znajomości Klubu Inwestora. Ludzie porobili kariery: szanse Profesjonalnego Trójkąta rosną
- Szkoła Główna Inwestorów Profesjonalnych Michała Stopki: roczny kurs z inwestowania
Cykl dziesięcioletni w gospodarce: najnowszy wykres od 1992 roku
Poniżej zaznaczyłem Wam ważne momenty zwrotne w moim życiu (dzisiaj otrzymaliśmy najnowsze dane o bezrobociu za sierpień 2017: dane wstępne. Bezrobocie wyniosło 7,1%)
Cykl dziesięcioletni w gospodarce: okresy po silnym spadku bezrobocia
- Rok 1998 to rok gdy nie dostałem się na SGH za pierwszym razem. I rozpocząłem pracę na Krupówkach w Zakopanem w sklepie sportowym i jednocześnie przygotowywałem się do zdania egzaminów na SGH
- Dwójka to rok 2007. Gdy rozpocząłem pracę w OFE Pocztylion. Tutaj też mocno walczyłem aby zostać analitykiem akcji/dokładnie o taką pracę. Bo to wtedy było bardzo, bardzo trudne (mały rynek). Zresztą nadal jest trudne. Rok 2007 to też rok gdy rozpocząłem prowadzenie mojej strony/bloga www.michalstopka.pl
- Teraz po raz trzeci robię to “COŚ”. Stąd obecny cykl edukacyjny: krok po kroku będę opisywał jak buduję to “COŚ”
Jak widzicie powyżej wymieniłem kluczowe momenty w moim życiu. Jakoś tak się dziwnie złożyło, że były to okresy gdy bezrobocie mocno już spadło. Były to okresy gdy robiłem/walczyłem o duże “COŚ”. Przynajmniej tak to wygląda z mojego punktu widzenia. Może dla innych osób te rzeczy nie są tak ważne/nie czują dlaczego są tak ważne. Ale dla mnie były bardzo, bardzo ważne. I tak jest też teraz. I co ciekawe: każda z tych rzeczy miała miejsce mniej więcej w odstępach około dziesięciu lat od siebie.
Cykl dziesięcioletni w gospodarce: okresy po dużym wzroście bezrobocia
Z kolei poniżej wymieniłem momenty zwrotne w moim życiu ale po okresie dużych wzrostów bezrobocia.
- Rok 1994. Rozpoczynam naukę w liceum
- Rok 2002. Zakładam i rozwijam Koło Naukowe Klub Inwestora na SGH
- Rok 2012. Rezygnuję z pracy w ING OFE. I zaczynam na blogu coś co ma dużo wspólnego z tym co robiłem/realizowałem się dokładnie 10 lat wcześniej. Czyli coś w stylu misji edukacyjnej jaką robiłem na SGH gdy prowadziłem SKN Klub Inwestora
Zauważcie, że każda z tych ważnych rzeczy jest z kolei rzeczą, która dzieje się w okolicach szczytu na wskaźniku bezrobocia w Polsce. I znowu ma miejsce mniej więcej w odstępach około dziesięciu lat od siebie. Pewnie rozpoczęcie nauki w liceum można wytłumaczyć po prostu demografią (kiedy się urodziłem), Kolejne dwie rzeczy jednak już od tego nie zależały.
Cykl dziesięcioletni w gospodarce: historia mojego życia
Dlaczego akurat tak cykl dziesięcioletni wpłynął na moje życie? Czy to w ogóle ma jakiś sens, jest jakoś powiązane z cyklem dziesięcioletnim? Dobre pytanie. Dużo o tym myślałem ostatnio. I wychodzi na to, że to niewiarygodne ale jednak tak. Dlaczego? Będę krok po kroku opisywał to w drugim cyklu artykułów: Od zera do zarobków kilkanaście tysięcy miesięcznie w trzy lata jako współodpowiedzialny za wyniki portfela akcji w OFE ING
Powyższy cykl edukacyjny powstał w całkiem innym celu. Ma Wam pomóc zrozumieć jak moim zdaniem można dojść do zarobków kilkanaście tysięcy miesięcznie na etacie. A przynajmniej jak ja to zrobiłem. I co możecie z tego podejrzeć abyście i Wy mogli na tym skorzystać.
Co jednak najlepsze. Jak się zastanawiałem przez kilka godzin, co, i jak opisać w tym cyklu wpisów. I wtedy powstał zakres tematyczny kolejnych wpisów. To zauważyłem, że jestem pod wpływem cyklu dziesięcioletniego w polskiej gospodarce i na rynku pracy.
Cykl dziesięcioletni w gospodarce podsumowanie
Ciekaw jestem Waszych komentarzy. Czy też tak jest w Waszej sytuacji? A może to tylko mój przypadek? Gdzie byliście dwadzieścia lat temu, gdzie dziesięć, a gdzie jesteście teraz? (okresy po mocnym spadku stopy bezrobocia w Polsce). A gdzie byliście piętnaście lat temu i pięć lat temu? (okresy po silnym wzroście bezrobocia w Polsce).
Lista analiz/linków do których warto dodatkowo zajrzeć w uzupełnieniu powyższej tematyki
Cały czas staramy się udoskonalać treści, które tworzymy dla Was. Dlatego uważnie słuchamy Waszych opinii/uwag, co można zrobić jeszcze lepiej. Jednym z tych ulepszeń jest wrzucanie dodatkowych linków do wpisów/artykułów na końcu wpisu. Tak aby wszystko było dla Was jeszcze lepiej przejrzyste/czytelne:
- Najnowsza analiza w zakresie cyklu dziesięcioletniego w gospodarce i na rynku pracy: Prawdziwy rynek pracownika :) Rok 2017/2018 będzie masakra! Obniżenie wieku emerytalnego -2 mln pracowników! Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce
- Strona Koło Naukowe SKN Klub Inwestora: Witamy w Klubie Inwestora
- O pracy w OFE Pocztylion listopad 2009: Zmiana pracy na ING PTE i koniec prowadzenia bloga
- O pracy w ING OFE kwiecień 2012: OFE ING ma najlepszy wynik w rankingu KNF za ostatnie 3 lata:-)
- wrzesień 2012: Rezygnacja z pracy w ING OFE, czyli zrobiłem to co większość osób chciałaby zrobić, ale nie ma odwagi:-)
Komentarze? Pytania? wątpliwości? Nie ma głupich pytań!
Oczywiście zachęcamy do śledzenia „Flash notes”! Tak jak wiele razy podkreślamy Nasze blogi prowadzone są w celach edukacyjnych. Czegoś nie rozumiesz? Jakieś pojęcie jest dla Ciebie nowe lub wymaga wyjaśnienia? Gorąco zachęcamy do zadawania pytań/komentowania/wrzucania ciekawych linków! Czyli do wkładu własnego w tworzeniu wartościowych treści edukacyjnych na czym wszyscy skorzystają!
Flash note: Skąd pomysł?
Tak jak Wam pisałem. Ze względu na ograniczenia czasowe spowodowane powiększeniem rodziny. Rozbudowane analizy których przygotowanie zajmuje mi sporo czasu, nieraz nawet kilka dni. Będą ukazywały się u mnie od czasu do czasu (raz na tydzień/dwa tygodnie). Za to często będą ukazywały się krótsze wpisy. Po propozycji jednego z czytelników nazwałem je „flash notes” (dziękuję za pomysł na nazwę cyklu!). Dzięki „flash notes” mogę zwrócić uwagę na wiele ciekawych rzeczy które do tej pory po prostu nam uciekały. A Wy możecie je od czasu do czasu skomentować/mieć wkład własny w to co dzieje się na moim blogu. Tak abyśmy mogli Razem rozwijać ideę podwojenia zarobków/zrobienia drugiego Londynu w Polsce: Zróbmy z Polski drugi Londyn (!) Warsztat Analityka.
Podobał Ci się ten artykuł? Koniecznie dołącz do Fanów na Facebooku! Wrzucam tutaj różne ciekawe rzeczy znalezione w internecie. Profil: Michał Stopka Inwestor Profesjonalny.
A może zainteresują Ciebie te rzeczy >>> 51 bezpłatnych szkoleń online z inwestowania dla każdego + Klub Giełdowy! <<<
Zapisz się też na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dodatkowo dostęp do:
- Kilku szkoleń online z inwestowania
- Ebooków o giełdzie, gospodarce i finansach publicznych oraz
- Narzędzi w excel:
Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: „Gospodarka Głupcze” mam do Was ogromny apel:
- Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką.
- Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach:
- gospodarczych?
- rozwoju przedsiębiorczości?
- finansów publicznych?
- Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na gospodarkę, przedsiębiorczość, stronę przychodową i kosztową finansów publicznych?
- Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
- Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze, przedsiębiorczości, finansów publicznych! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS
Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl