
- Dynamika PKB Polski czwarty kwartał 2017 plus 5,4% (!) Flash note
- Dynamika PKB Polski czwarty kwartał 2017: dane cały rok GUS plus 4,6%
- Dynamika PKB Polski czwarty kwartał 2017 plus 5,4% (!) Co mówią dane cząstkowe które zawsze używaliśmy do prognozy dynamiki PKB
- Dynamika PKB Polski czwarty kwartał 2017 plus 5,4%
- Lista analiz/linków do których warto dodatkowo zajrzeć w uzupełnieniu powyższej tematyki
- Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny Apel!
Dynamika PKB Polski czwarty kwartał 2017 plus 5,4% (!) Flash note
W takich warunkach właśnie Wam na szybko piszę ten wpis :-) Miałem do wyboru albo w ogóle nic nie napisać. I olać temat. Albo zrobić szybki wpis. Napisać, że z obliczeń wychodzi, że dynamika PKB Polski czwarty kwartał 2017 wyniosła prawdopodobnie aż… plus 5,4% r/r (!) Wziąłem do ręki laptopa. Usiadłem na ziemi obok córek. I zaraz znalazła się pomocnica :-) Więc pomyślałem. Zgodnie z moim ulubionym powiedzeniem “To, że możemy zrobić niewiele, nie znaczy, że możemy nic nie robić”:
Dynamika PKB Polski czwarty kwartał 2017: dane cały rok GUS plus 4,6%
Jak do tego doszedłem? Mając dane kwartalne GUSu o dynamice PKB kwartalnym. Było to odpowiednio +4,1%, 4%, 4,9%. I dane opublikowane przez GUS o dynamice za cały rok 2017 (linki). Wykonując proste obliczenie w głowie. I zakładając, że każdy kwartał jest mniej więcej taki sam. Dochodzimy do danych: dynamika PKB Polski czwarty kwartał 2017 plus 5,4% (!) Tylko przy takiej dynamice za czwarty kwartał dynamika PKB wyjdzie +4,6% za cały rok 2017.
Dynamika PKB Polski czwarty kwartał 2017 plus 5,4% (!) Co mówią dane cząstkowe które zawsze używaliśmy do prognozy dynamiki PKB
Patrząc na dane cząstkowe. Mamy lepszą sprzedaż detaliczną za czwarty kwartał. Ale trochę gorszą produkcje przemysłową r/r. Więc z poniższych danych nie jest to jakoś specjalnie widoczne. Chociaż widać, że dane makro cały czas były mocne:
Dynamika PKB Polski czwarty kwartał 2017 plus 5,4%
Dobra. Wracam do córek bo już nie mogę krzyku wytrzymać :( Musiałem laptopa na kolanach trzymać bo mała nadal chce pisać ten wpis :) Widzicie jest jak jest ale się nie poddaję!
Zadam Wam jeszcze tylko dwa szybkie pytania. Po pierwsze jak myślicie co zrobi RPP ze stopami procentowymi i to po takich danych? A drugie. Co myślicie o tych danych PKB za czwarty kwartał? I co będzie dalej z gospodarką? Dynamiką PKB w 2018 roku? Piszcie w komentarzach jak obstawiacie. No i oczywiście jak przełoży się to na rynki kapitałowe Waszym zdaniem.
Lista analiz/linków do których warto dodatkowo zajrzeć w uzupełnieniu powyższej tematyki
Cały czas staramy się udoskonalać treści, które tworzymy dla Was. Dlatego uważnie słuchamy Waszych opinii/uwag, co można zrobić jeszcze lepiej. Jednym z tych ulepszeń jest wrzucanie dodatkowych linków do wpisów/artykułów na końcu wpisu. Tak aby wszystko było dla Was jeszcze lepiej przejrzyste/czytelne:
- Prezentacja GUS dynamika PKB plus 4,6% za cały rok 2017
- Dynamika PKB Polski trzeci kwartał 2017 około plus 5% r/r (!)
- Bezrobocie w Polsce w październiku 2017 tylko 6,6 % :) RPP brak podwyżek stóp procentowych a wynagrodzenia mocno rosną!
- Czynniki wpływające na inflację
- Prognoza inflacji w Polsce w roku 2017 i 2018
- Tsunami demograficzne w Polsce a demografia Japonii: wpływ na giełdę, gospodarkę i inflację
Kolejnym ulepszeniem jest zwijana lista w zakresie poniższych informacji:
Komentarze? Pytania? Wątpliwości? Nie ma głupich pytań! Kliknij i rozwiń tekst poniżej:
Oczywiście zachęcamy do śledzenia „Flash notes”! Tak jak wiele razy podkreślamy Nasze blogi prowadzone są w celach edukacyjnych. Czegoś nie rozumiesz? Jakieś pojęcie jest dla Ciebie nowe lub wymaga wyjaśnienia? Gorąco zachęcamy do zadawania pytań/komentowania/wrzucania ciekawych linków! Czyli do wkładu własnego w tworzeniu wartościowych treści edukacyjnych na czym wszyscy skorzystają!
Flash note: Skąd pomysł? Kliknij i rozwiń tekst poniżej:
Tak jak Wam pisałem. Ze względu na ograniczenia czasowe spowodowane powiększeniem rodziny. Rozbudowane analizy których przygotowanie zajmuje mi sporo czasu, nieraz nawet kilka dni. Będą ukazywały się u mnie od czasu do czasu. Za to często będą ukazywały się krótsze wpisy. Po propozycji jednego z czytelników nazwałem je „flash notes” (dziękuję za pomysł na nazwę cyklu!). Dzięki „flash notes” mogę zwrócić uwagę na wiele ciekawych rzeczy które do tej pory po prostu nam uciekały. A Wy możecie je od czasu do czasu skomentować/mieć wkład własny w to co dzieje się na moim blogu. Tak abyśmy mogli Razem rozwijać ideę podwojenia zarobków/zrobienia drugiego Londynu w Polsce: Zróbmy z Polski drugi Londyn (!) Warsztat Analityka.
Podobał Ci się ten artykuł? Dołącz do Fanów na Facebooku! Wrzucam tutaj różne ciekawe rzeczy znalezione w internecie. Profil: Michał Stopka Inwestor Profesjonalny. Koniecznie zapisz się też na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dodatkowo dostęp do: szkoleń online z inwestowania, Ebooków o giełdzie, gospodarce i finansach publicznych oraz Narzędzi w excel:
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny Apel!
- Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką.
- Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić? W kwestiach gospodarczych, rozwoju przedsiębiorczości, finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na gospodarkę, przedsiębiorczość, stronę przychodową i kosztową finansów publicznych? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
- Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze, przedsiębiorczości, finansów publicznych! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS
Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl