
Obliczanie wartości firmy- korekty
Obliczanie wartości firmy to główny krok jaki pokazałem w poprzednim artykule. Następną czynnością jest dokonanie korekty. Problemy mogą wynikać z: różnych zasad rachunkowości, zdarzeń jednorazowych, kontroli pakietu większościowego czy płynności.
Poniżej główne korekty:
- Korekty księgowe, które należy zrobić, aby doprowadzić do porównywalności baz wyceny, np. odmienne zasady rachunkowości dla spółek z różnych krajów.
- Korekty dotyczące „one-offów”, czyli zdarzeń jednorazowych, nadzwyczajnych, które wpływają na generowane wyniki.
- Korekty związane z kontrolą pakietu większościowego lub mniejszościowego, w takim wypadku należy zwiększyć wycenę o premię za kontrolę lub zmniejszyć o dyskonto z powodu braku kontroli.
- Korekta o wycenę aktywów pozaoperacyjnych.
- Korekty związane z brakiem płynności (dyskonto). Sprzedaż spółek nie notowanych na GPW wiąże się często z przymusem poniesienia dużych kosztów. Wielkość tego dyskonta zależy od rodzaju kosztów, które należałoby ponieść.
W przypadku firm, które w niedługim, przewidywalnym czasie przeprowadzą emisję, dyskonto będzie mniejsze. Również dotyczy to spółek wycenianych na GPW o małej kapitalizacji oraz płynności. Obliczanie wartości firmy poddane odpowiednim korektom pozwala nam lepiej odwzorować rzeczywistość. Przy wycenie nie możemy zapomnieć o tym kluczowym aspekcie.
Na podstawie:
1) „Metody wyceny spółki-perspektywa klienta i inwestora” Praca zbiorowa pod redakcją Marka Panfila i Andrzeja Szablewskiego; Poltext; Warszawa 20062) http://www.e-msp.pl/static/msp/files/szkolenia/wycena_wartosci.pdf
Podobał Ci się ten artykuł? Koniecznie dołącz do Fanów na Facebooku! Wrzucam tutaj różne ciekawe rzeczy znalezione w internecie. Profil: Michał Stopka Inwestor Profesjonalny.
Zapisz się też na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dodatkowo dostęp do bezpłatnych ebooków (link) , narzędzi w excel (link) oraz nagrań online (link):
I tradycyjnie apel: zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona z tej zakładki: „Gospodarka Głupcze” mam do Was ogromny apel:
- Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Moje wybrane artykuły na ten temat znajdują się tutaj. Razem możemy zrealizować to marzenie: Marzy mi się lepsza, piękna Polska.
Tyle co razem możemy zrobić w zakresie edukacji ekonomicznej społeczeństwa, nie da się zrobić w okresie całej kadencji sejmu, kiedy politycy i media mają w d… tematy gospodarcze. Wybory za nami i okres wyborczy się skończył ale to nie znaczy, że tylko wtedy politycy mają się gimnastykować jeżeli chodzi o to co mówią, a media a przez to i społeczeństwo, bardziej interesować się tematami gospodarczymi. - Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce, powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych, zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS
Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl - Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków, np. na Facebooku. Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych: jakie będzie to miało przełożenie na konkretne liczby, chociaż z grubsza? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? ( tutaj są linki na FB). Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom. Bez konkretów w Polsce będzie dalej tak jak jest bo slogany nie zmienią rzeczywistości. Dlatego kluczowe jest aby skierować myślenie polityków, mediów i społeczeństwa w stronę konkretów, nie sloganów! RAZEM MOŻEMY TO ZROBIĆ, podobnie jak już wiele rzeczy razem wypromowaliśmy w mediach…
- Moje wybrane artykuły na powyższe tematy znajdują się w tej sekcji: Gospodarka Głupcze