
Rynek mieszkaniowy w Polsce
Od jakiegoś czasu opinie na temat jak wygląda rynek mieszkaniowy w Polsce są mocno spolaryzowane.
Jedni mówią, że ceny będą rosły a drudzy, którzy tych pierwszych nazywają zazwyczaj „naganiaczami”, że będą spadały.
Mam wrażenia, że polaryzacja tych opinii ujawniła się szczególnie po moim dwóch wpisach sprzed ponad roku: Szokujące dane GUS: W Polsce jest ponad 100 tys. więcej mieszkań niż gospodarstw domowych !!! oraz Potęga demografii cz.1: Jak bardzo zmieni się Polska w ciągu zaledwie 20 lat?
Dla przypomnienia dwa wykresy z powyższych dwóch wpisów:
Według danych GUS sprzed dwóch dni w Polsce mamy nadwyżkę mieszkań nad liczbą gospodarstw domowych:
Zmiana w procentach liczby osób w danym wieku pomiędzy 2012 a jaka będzie w 2035 r.
Rynek mieszkaniowy w Polsce: stawianie tez na temat rynku
Ze stawianiem bardzo skrajnych tez na temat tego co może wydarzyć się z gospodarką, danym sektorem czy spółką w przyszłości trzeba jednak bardzo uważać. Dlaczego?
- To co może być prawdziwe za 50 lat może być kompletnie nie istotne przez kolejne 10 lat. Na przykład każdy kiedyś umrze, ale pomimo tego ludzie i tak chodzą do pracy bo przecież muszą z czegoś żyć. Ich zachowanie co najwyżej może zmienić się jak już są w bardzo podeszłym wieku.
- Zanim upłynie te 50 lat, po drodze może pojawić się setka różnych czynników, które zmienią o 180 stopni to co będzie za 50 lat (a nawet za te 10 lat).
- Aby mieć rację co do przyszłości, trzeba mieć odpowiednią wiedzę i zrobić solidną analizę. Wziąć pod uwagę wiele czynników, czasem nawet z pozoru nieistotnych. Trzeba tak robić, aby nie pominąć w naszej analizie jakiegoś ważnego czynnika, który może być ważniejszy niż wszystkie pozostałe czynniki razem wzięte.
Jest to zgodne z powiedzeniem Enrico Fermi „Największym wrogiem wiedzy nie jest niewiedza ale wiedza połowiczna”
Jak obecnie wygląda sytuacja na rynku nieruchomości i jak wyglądała ona ostatnio?
Rynek mieszkaniowy w Polsce: kwartale ceny transakcyjne
Co ciekawe, jak widać powyżej, ceny głównie spadły w Warszawie oraz największych miastach w Polsce. Natomiast w mniejszych miastach ceny po wzrostach praktycznie ustabilizowały się na tym samym poziomie.
Rynek mieszkaniowy w Polsce: liczba i wartość kredytów
Rynek mieszkaniowy w Polsce: sprzedaż i nowe mieszkania
Powyższy wykres w ujęciu wartościowym od 2010 roku:
Dynamiki:
oraz liczba mieszkań w ofercie w sześciu największych miastach:
Warto spojrzeć też na ciekawe dane i wykresy pochodzące z załącznika poniżej:
źródło: http://licznikmieszkan.atspace.com/
Mieszkania w Polsce
Mieszkania w Warszawie
Dane GUS w ujęciu kwartalnym
W ostatnich kilku latach przybyło o około 100 tys. mieszkań w budowie:
Natomiast jak widać na wykresie powyżej, w skali kwartału wydanych pozwoleń na budowę, rozpoczętych budów i oddanych mieszkań było około plus minus 40 tys
Powyższe dane kwartalne: dynamiki w skali roku:
Z kolei poniżej pokazałem rozpoczęte budowy i zakończone ale krocząco za ostatnie cztery kwartały. Jak widać, w skali roku było to sto kilkadziesiąt tysięcy mieszkań:
Natomiast tutaj jest historyczna inflacja i stopy procentowe:
I na koniec wykresy największych deweloperów giełdowych.
Jak widać poniżej ich kursy w ciągu ostatnich trzech lat różnie się zachowywały:
Podobał Ci się ten artykuł? Koniecznie dołącz do Fanów na Facebooku! Wrzucam tutaj różne ciekawe rzeczy znalezione w internecie. Profil: Michał Stopka Inwestor Profesjonalny.
Zapisz się też na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dodatkowo dostęp do bezpłatnych ebooków , narzędzi w excel oraz nagrań online:
Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: „Gospodarka Głupcze” mam do Was ogromny apel:
- Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na stronę przychodową i kosztową? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
- Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS
Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl