Metoda konsolidacji pełnej
Metoda konsolidacji pełnej jest jedną z trzech metod konsolidacji sprawozdań finansowych. Polega ona na zsumowaniu w pełnej wartości danych pozycji ze sprawozdania. Zarówno jednostki dominującej jak i jednostek zależnych oraz na zastosowaniu wyłączeń i korekt. Celem takiego zabiegu jest ukazanie sprawozdania w taki sposób, jakby była to jedna jednostka. Jednostka dominująca, mająca siedzibę na terytorium Polski, sporządza roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe grupy kapitałowej. Obejmujące jednostkę dominującą i jednostki od niej zależne wszystkich szczebli, bez względu na to w jakim kraju znajduje się ich siedziba. Sprawozdanie zestawione jest w taki sposób, jakby to była jedna jednostka.
Metoda konsolidacji pełnej- definicja:
Metodą konsolidacji pełnej konsoliduje się dane jednostki zależnej. Metoda ta polega na sumowaniu, w pełnej wartości poszczególnych pozycji sprawozdań finansowych jednostki dominującej. Jednostek zależnych oraz dodatkowo na dokonaniu wyłączeń oraz innych korekt, opisanych poniżej.
Metoda konsolidacji pełnej- wyłączenia:
Wyłączeniu podlega wyrażona w cenie nabycia wartość udziałów posiadanych przez jednostkę dominującą i inne jednostki objęte konsolidacją w jednostkach zależnych, która odpowiada udziałowi jednostki dominującej i innych jednostek grupy kapitałowej objętych konsolidacją w jednostkach zależnych, na dzień rozpoczęcia sprawowania nad nimi kontroli.
Jeżeli wartość posiadanych udziałów i odpowiadająca im część aktywów netto jednostek zależnych, wycenionych według ich wartości godziwych, różnią się, to:
–nadwyżkę wartości udziałów nad odpowiadającą im częścią aktywów netto wycenionych według ich wartości godziwych (wartość firmy,ang: goodwill) wykazuje się w aktywach skonsolidowanego bilansu w odrębnej pozycji aktywów jako “Wartość firmy jednostek podporządkowanych“,
-z kolei nadwyżkę odpowiedniej części aktywów netto wycenionych według ich wartości godziwych nad wartością udziałów (ujemną wartość firmy, ang: badwill), wykazuje się w pasywach skonsolidowanego bilansu w odrębnej pozycji jako “Ujemna wartość firmy jednostek podporządkowanych“.
W przypadku zmian procentowego udziału jednostki dominującej lub grupy kapitałowej w aktywach netto jednostki zależnej w wyniku wydania (emisji) udziałów, powstałą z tego tytułu różnicę (wartość firmy lub ujemną wartość firmy) zalicza się w całości do przychodów lub kosztów finansowych.
Wyłączeniu podlegają również w całości:
-wzajemne należności oraz zobowiązania,
-przychody i koszty operacji gospodarczych dokonanych między jednostkami objętymi konsolidacją,
-zyski lub straty powstałe w wyniku operacji gospodarczych dokonanych między jednostkami objętymi konsolidacją,
–dywidendy naliczone lub wypłacone przez jednostki zależne jednostce dominującej i innym jednostkom objętym konsolidacją.
Jeżeli w ciągu roku obrotowego zbyto udziały w jednostce zależnej, to w skonsolidowanym rachunku zysków i strat wykazuje się:
-wyniki działalności osiągnięte przez tą jednostkę zależną do dnia zbycia udziałów przez jednostkę objętą konsolidacją,
-wynik ze zbycia udziałów jednostki zależnej, ustalony jako różnica między przychodem ze zbycia udziałów a odpowiadającą im częścią aktywów netto jednostki zależnej, skorygowana o nieodpisaną część wartości firmy lub ujemną wartość firmy, dotyczącą zbytych udziałów.
Udziały w kapitale własnym jednostek zależnych, należące do osób lub jednostek innych niż objęte konsolidacją, wykazuje się w odrębnej pozycji pasywów skonsolidowanego bilansu, po kapitałach własnych jako “Kapitały mniejszości”. Z kolei przypadające na inne osoby lub jednostki nieobjęte konsolidacją zyski lub straty wykazuje się w skonsolidowanym rachunku zysków i strat po pozycji “Wynik finansowy netto” jako “Zyski (straty) mniejszości”. Jeżeli straty jednostek zależnych przypadające na kapitały mniejszości przekraczają kwoty gwarantujące ich pokrycie, to ich nadwyżka podlega rozliczeniu z kapitałem własnym grupy kapitałowej.
Kolejna część artykułu: Sprawozdania finansowe jednostek powiązanych cz.2: Metoda konsolidacji proporcjonalnej
Na podstawie:
Ustawa o rachunkowości z 29 września 1994 r. – Rozdział 6
Podobał Ci się ten artykuł? Koniecznie dołącz do Fanów na Facebooku! Wrzucam tutaj różne ciekawe rzeczy znalezione w internecie. Profil: Michał Stopka Inwestor Profesjonalny.
Zapisz się też na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dodatkowo dostęp do bezpłatnych ebooków (link) , narzędzi w excel (link) oraz nagrań online (link):
I tradycyjnie apel: zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona z tej zakładki: „Gospodarka Głupcze” mam do Was ogromny apel:
- Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Moje wybrane artykuły na ten temat znajdują się tutaj. Razem możemy zrealizować to marzenie: Marzy mi się lepsza, piękna Polska.
Tyle co razem możemy zrobić w zakresie edukacji ekonomicznej społeczeństwa, nie da się zrobić w okresie całej kadencji sejmu, kiedy politycy i media mają w d… tematy gospodarcze. Wybory za nami i okres wyborczy się skończył ale to nie znaczy, że tylko wtedy politycy mają się gimnastykować jeżeli chodzi o to co mówią, a media a przez to i społeczeństwo, bardziej interesować się tematami gospodarczymi. - Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce, powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych, zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS
Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl - Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków, np. na Facebooku. Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych: jakie będzie to miało przełożenie na konkretne liczby, chociaż z grubsza? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? ( tutaj są linki na FB). Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom. Bez konkretów w Polsce będzie dalej tak jak jest bo slogany nie zmienią rzeczywistości. Dlatego kluczowe jest aby skierować myślenie polityków, mediów i społeczeństwa w stronę konkretów, nie sloganów! RAZEM MOŻEMY TO ZROBIĆ, podobnie jak już wiele rzeczy razem wypromowaliśmy w mediach…
- Moje wybrane artykuły na powyższe tematy znajdują się w tej sekcji: Gospodarka Głupcze