• Jak rozliczyć PIT 38 + optymalizacja podatkowa
  • Oszczędzanie na emeryturę
  • Najlepsze IKE oraz IKZE
  • Najlepsze rachunki maklerskie
  • Setki inwestorów na walnych

Logo

Zapisz się na newsletter! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dostęp do bazy
wartościowych materiałów: spisu ciekawych artykułów, szkoleń online
z inwestowania, ebooków oraz narzędzi w excel!

Koniecznie potwierdź subskrypcję! Sprawdź folder " Spam" lub "Inne"
Navigation
  • Główna
  • Forum
  • Spis zagadnień
  • Listy
  • Jak rozpocząć inwestowanie?
  • Edukacja
    • Cykl 10 analiz: “Jak inwestować przy pomocy funduszy inwestycyjnych oraz bezpośrednio na giełdzie?”
    • Cykl 10 analiz: “Jak świadomie inwestować w spółki giełdowe: „Świadomy i aktywny inwestor giełdowy”
    • Cykl 8 artykułów analizujący: krach i wojna: Cykl Kondratiewa, polskie tsunami demograficzne a Japonia, krach 1929, oraz fundamentalną analizę rynku miedzi, złota, ropy naftowej i gazu ziemnego
    • Cykl 10 analiz: “Cykl dziesięcioletni w polskiej gospodarce i na rynku pracy”
    • Polecane książki
    • Fenomenalna zależność jak giełda dyskontuje przyszłe wydarzenia gospodarcze
  • Szkoła
    • Szkoła Główna Inwestorów Profesjonalnych Michała Stopki: roczny kurs z inwestowania
    • Kurs: opinie
  • Wspołpraca
    • Kontakt

Sprawozdania finansowe jednostek powiązanych cz.2: Metoda konsolidacji proporcjonalnej

By Michał Stopka | on 01/10/2007 | 0 Comment
Wycena biznesu

Spis treści

  • Sprawozdania finansowe jednostek powiązanych
  • Metoda konsolidacji proporcjonalnej:
  • Kurs Excel w finansach: Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora
  • Wyłączenia:
  • Wyłączeniu, przed zsumowaniem odpowiednich pozycji sprawozdań finansowych, podlegają również:

Sprawozdania finansowe jednostek powiązanych

Sprawozdania finansowe jednostek powiązanych przewidują kolejną metodę konsolidacji. Jest metoda konsolidacji proporcjonalnej. Stosuje się ją do konsolidacji jednostek współzależnych, które nie są spółkami handlowymi. Na czym polega i co należy ująć w wyłączenia? O tym poniżej. Jest to kontynuacja poprzedniego artykułu: Sprawozdania jednostek powiązanych cz.1: Metoda konsolidacji pełnej

Metoda konsolidacji proporcjonalnej:

Metodę tą stosuje się do konsolidowania jednostek współzależnych niebędących spółkami handlowymi. Polega ona na sumowaniu poszczególnych pozycji sprawozdań finansowych jednostki dominującej, w pełnej wartość, z częścią wartości poszczególnych pozycji sprawozdań finansowych jednostek współzależnych niebędących spółkami handlowymi, proporcjonalną do posiadanych przez jednostki grupy kapitałowej objęte konsolidacją udziałów oraz dokonaniu wyłączeń.

Kurs Excel w finansach: Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora

Zobacz opinie kursantów i szczegółowy zakres tematyczny oraz bezpłatnie przetestuj się z Excela! Edycja 2019 już dostępna: konsultacje, ponad 16 godzin nagrań online i 35 dodatkowych zadań.

Przejdź na stronę kursu

Kurs Excel w finansach

Wyłączenia:

Wyłączeniu podlega wyrażona w cenie nabycia wartość udziałów posiadanych przez jednostkę dominującą i inne jednostki objęte konsolidacją w jednostkach współzależnych z tą częścią, wycenionych według wartości godziwej aktywów netto jednostek współzależnych, która odpowiada udziałowi jednostki dominującej i innych jednostek grupy kapitałowej, objętych konsolidacją w jednostkach współzależnych na dzień rozpoczęcia współkontroli. Jeżeli wartość posiadanych udziałów i odpowiadająca im część wycenionych, według ich wartości godziwych, aktywów netto jednostek współzależnych różnią się, to:

– wartość firmy wykazuje się w aktywach skonsolidowanego bilansu, w odrębnej pozycji aktywów trwałych, jako „Wartość firmy jednostek podporządkowanych”,

– ujemną wartość firmy wykazuje się w pasywach skonsolidowanego bilansu, w odrębnej pozycji, jako „Ujemna wartość firmy jednostek podporządkowanych”(Definicję wartości firmy oraz ujemnej wartości firmy podałem w poprzednim artykule: Sprawozdania jednostek powiązanych cz.1: Metoda konsolidacji pełnej).

W przypadku zmian procentowego udziału jednostki dominującej lub grupy kapitałowej w aktywach netto jednostki współzależnej, w wyniku wydania (emisji) udziałów, powstałą z tego tytułu różnicę zalicza się w całości do przychodów lub kosztów finansowych.

Wyłączeniu, przed zsumowaniem odpowiednich pozycji sprawozdań finansowych, podlegają również:

– wzajemne należności i zobowiązania oraz inne rozrachunki o podobnym charakterze jednostek objętych konsolidacją – w pełnych kwotach,

– przychody i koszty operacji gospodarczych dokonanych między jednostkami objętymi konsolidacją – w pełnych kwotach,

– zyski lub straty powstałe w wyniku operacji dokonanych między jednostkami objętymi konsolidacją, zawarte w wartości aktywów podlegających konsolidacji – w proporcji do posiadanych udziałów,

– dywidendy naliczone lub wypłacone przez jednostki współzależne jednostce dominującej i innym jednostkom objętym konsolidacją – w pełnych kwotach.

Jeżeli w ciągu roku obrotowego zbyto udziały w jednostce współzależnej, to w skonsolidowanym rachunku zysków i strat wykazuje się:

-wynik działalności osiągnięty przez jednostkę współzależną do dnia zbycia udziałów przez jednostkę dominującą lub inną jednostkę objętą skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym, o ile jednostka ta dalej objęta jest konsolidacją,

-wynik ze zbycia udziałów jednostki współzależnej, ustalony jako różnica między przychodem ze zbycia udziałów a odpowiadającą im częścią aktywów netto jednostki współzależnej, skorygowana o nieodpisaną część wartości firmy lub ujemnej wartości firmy, dotyczącą zbytych udziałów.

Nie wykazuje się natomiast udziałów w kapitale własnym jednostek współzależnych, w tym zysków (strat) netto, należących do osób lub jednostek innych niż wchodzące w skład grupy kapitałowej i objęte konsolidacją.

Kolejna część artykułu: Sprawozdania finansowe  powiązanych cz.3: Metoda praw własności

Na podstawie:
Ustawa o rachunkowości z 29 września1994 r. – Rozdział

Podobał Ci się ten artykuł? Koniecznie dołącz do Fanów na Facebooku! Wrzucam tutaj różne ciekawe rzeczy znalezione w internecie. Profil: Michał Stopka Inwestor Profesjonalny.

Zapisz się też na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dodatkowo dostęp do bezpłatnych ebooków (link) , narzędzi w excel (link) oraz nagrań online (link): 



Koniecznie potwierdź subskrypcję! Sprawdź folder ” Spam” lub “Inne”




I tradycyjnie apel: zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona z tej zakładki: „Gospodarka Głupcze” mam do Was ogromny apel:
  • Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Moje wybrane artykuły na ten temat znajdują się tutaj. Razem możemy zrealizować to marzenie: Marzy mi się lepsza, piękna Polska.
    Tyle co razem możemy zrobić w zakresie edukacji ekonomicznej społeczeństwa, nie da się zrobić w okresie całej kadencji sejmu, kiedy politycy i media mają w d… tematy gospodarcze. Wybory za nami i okres wyborczy się skończył ale to nie znaczy, że tylko wtedy politycy mają się gimnastykować jeżeli chodzi o to co mówią, a media a przez to i społeczeństwo, bardziej interesować się tematami gospodarczymi.
  • Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce, powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych, zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS
    wynagrodzenia a pkb
    Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl
  • Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków, np. na Facebooku. Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych: jakie będzie to miało przełożenie na konkretne liczby, chociaż z grubsza? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? ( tutaj są linki na FB). Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom. Bez konkretów w Polsce będzie dalej tak jak jest bo slogany nie zmienią rzeczywistości. Dlatego kluczowe jest aby skierować myślenie polityków, mediów i społeczeństwa w stronę konkretów, nie sloganów! RAZEM MOŻEMY TO ZROBIĆ, podobnie jak już wiele rzeczy razem wypromowaliśmy w mediach…
  • Moje wybrane artykuły na powyższe tematy znajdują się w tej sekcji: Gospodarka Głupcze
Chcesz powyższy artykuł w PDF? Kliknij tutaj
Share this story:
  • tweet

Tags: analiza sprawozdań finansowych szkoleniaco warto wiedzieć o konsolidacji proporcjonalnejdcf a rachunkowośćdodatkowe wyłączenia w metodzie konsolidacji proporcjonalnejjak wygląda metoda konsolidacji proporcjonalnejjakie mamy wyłączenia w metodzie konsolidacji proporcjonalnejMetoda konsolidacji proporcjonalnejmetoda konsolidacji proporcjonalnej definicjaMetoda konsolidacji proporcjonalnej wyłączenianiezbędne informacje o konsolidacji proporcjonalnejpodstawy rachunkowościrachunkowość w spółkach giełdowychsprawozdania finansoweSprawozdania finansowe jednostek powiązanychsprawozdania finansowe skonsolidowanestandardy rachunkowościwpływ rachunkowości na wycenę dcfwycena firmy a rachunkowośćwyłączenia przed zsumowaniem odpowiednich pozycji w konsolidacji proporcjonalnej

Recent Posts

  • Trzeci akcjonariusz w moim biznesie. Podsumowanie masakry 2018 i cel na 2019. List do akcjonariuszy za rok 2018/styczeń 2019

    30/01/2019 - 9 komentarzy
  • Znowu masakra :( Takie życie… List do akcjonariuszy grudzień 2018

    14/12/2018 - 16 komentarzy
  • Kurs excel w finansach: zobacz opinie kursantów i szczegółowy zakres tematyczny oraz przetestuj się z excela! List do akcjonariuszy listopad 2018

    28/11/2018 - 14 komentarzy

Related Posts

  • Zróbmy z Polski drugi Londyn (!) Warsztat Analityka

    24/11/2016 - 32 komentarze
  • Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić?

    03/10/2016 - 39 komentarzy
  • Sprawozdanie finansowe spółki giełdowej odpowiedzią dlaczego kursy na giełdzie zmieniają się

    30/09/2016 - 12 komentarzy

Author Description

Biografia Michała

Analityk akcji/odpowiedzialny za wyniki inwestycyjne części portfela akcyjnego w Funduszu Emerytalnym ING : Kliknij tutaj: O autorze
Dołącz do 11 179 osób, czytelników mojego newslettera: dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi analizami! Dodatkowo otrzymasz dostęp do bazy wartościowych materiałów: spisu ciekawych artykułów, szkoleń online z inwestowania , bezpłatnych ebooków oraz narzędzi w excel

Koniecznie potwierdź subskrypcję! Sprawdź link aktywacyjny w "Spam, Inne"

Często otrzymuję pytania w rodzaju "Jak rozpocząć inwestowanie? Co przeczytać najpierw? Od czego zacząć?". Co zawsze odpisuję? Cały mój blog, te kilkanaście lat, prowadzony jest w dużym stopniu właśnie w kontekście kwestii dotyczących szeroko rozumianego pomnażania pieniędzy i inwestowania. Więc tak naprawdę najlepiej byłoby zapoznać się z całą zawartością bloga. Od czegoś jednak trzeba zacząć. Moim zdaniem najpierw warto zwrócić uwagę na poniższe rzeczy:

>>>Kliknij Tutaj<<<

Zastrzeżenie prawne

Serwis Michał Stopka Inwestor Profesjonalny prowadzony jest w celach edukacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

Warto zobaczyć

  • APP Funds
  • Humanista na giełdzie

Ostatnie komentarze

  • Strona główna
  • #10302 (bez tytułu)
  • #27845 (bez tytułu)
  • Analiza fundamentalna spółki Grajewo, listy prezesa, relacje inwestorskie, rekomendacje, wiadomości i wyniki finansowe
  • Archiwum
  • Autor
  • Bankructwo ZUSu i Polski: krach polskiej gospodarki i finansów publicznych w ciągu kilkunastu lat
  • Dlaczego tak mało zarabiamy??? Dlaczego w mediach jest taki kontent jaki jest? Dlaczego w Polsce jest jak jest?
  • DM BOŚ i bossafund partnerem serwisu Michał Stopka Inwestor Profesjonalny
  • Edukacja Online: nagrania z inwestowania
  • Formularz zgłoszeniowy oraz warunki uczestniczenia w szkoleniu
  • Forum Inwestora Profesjonalnego
  • Giełda/Gospodarka
  • Gospodarka głupcze!
  • Historia dla lat 1992-2013: analiza inflacji w Polsce i jej perspektywy na lata 2014-2016
  • Jak analizować giełdę: Proces inwestycyjny
  • Jak inwestować
  • Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić?
  • Kupić czy sprzedać?
  • Moje spostrzeżenia
  • Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjne rachunki maklerskie i platformy do inwestowania przy pomocy TFI
  • Najlepsze lokaty bankowe
  • Narzędzia w excel
  • Newsletter: materiały do pobrania
  • Początkujący? Pierwszy raz? Od czego zacząć?
  • Portfel i benchmark OFE za 2013 rok: jakie ciekawe wnioski można wyciągnąć na ich podstawie na rok 2014?
  • Praktyczna analiza gospodarki i giełdy z elementami wyceny
  • Praktyczna analiza spółki i wycena firmy metodą DCF oraz porównawczą
  • Praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka: co warto wiedzieć o…
  • Rekomendacje biur maklerskich
  • Rok 2014 na giełdzie i w gospodarce: rokiem boomu czy może kryzysu? Za i przeciw
  • Sektory
    • Branża mediowa: analiza rynku reklamy
  • Spółki
    • Analiza fundamentalna spółki Amica: historia, listy prezesa, relacje inwestorskie, rekomendacje, wiadomości i wyniki finansowe
    • Analiza fundamentalna spółki Forte: historia, listy prezesa, relacje inwestorskie, rekomendacje, wiadomości i wyniki finansowe
    • Analiza fundamentalna spółki Selena: historia, listy prezesa, relacje inwestorskie, rekomendacje, wiadomości i wyniki finansowe
  • Szkolenia stacjonarne: terminy
  • Szkolenia: zakres tematyczny
  • Szkolenie na zamówienie
  • Szkolenie stacjonarne: bieżąca analiza: gospodarki, giełdy, sektorów i spółek
  • Szkolenie stacjonarne: miejsce
  • Szkoła Główna Inwestorów Profesjonalnych druga edycja
  • Szkoła Główna Inwestorów Profesjonalnych pierwsza edycja
  • Warunki uczestniczenia oraz formularz zgłoszeniowy: spotkania w różnych miastach Polski
  • Wiadomości: gospodarka i spółki giełdowe
  • Współpraca
  • Wyniki finansowe spółek giełdowych
  • Zastrzeżenie prawne
  • Zostałeś dodany do newslettera Michał Stopka Inwestor Profesjonalny
  • Zostałeś usunięty z listy odbiorców! Napisz mi poniżej dlaczego mnie opuszczasz?
  • Szkolenia: opinie uczestników
  • #96 (bez tytułu)
    • Tytuł CFA
    • DEMOGRAFIA: ZAPLANUJ FINANSE OSOBISTE!!!
    • Jak niskie bezrobocie w Polsce w 2009/2010?
    • PKB+bezrobocie 1996-2002=2006-2012?
    • (Nasz) budżet (Polski)
    • Giełda i PKB/bezrobocie 1996/2010
    • Analiza fundamentalna
  • Prezentacje
  • Dane makro w excel z wykresami
  • Bezpłatne ebooki
  • Książki
  • Kiedy EURo w Polsce?
  • Gospodarka a giełda
  • Kontakt
  • Polecane strony
© Michał Stopka. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Zamknij
Informacja o cookies