
- Wyrok trybunału konstytucyjnego o podniesieniu wieku emerytalnego
- Wyrok trybunału konstytucyjnego o podniesieniu wieku emerytalnego: szczegółowa analiza demografii
- Wyrok trybunału konstytucyjnego o podniesieniu wieku emerytalnego: dlaczego tyle dopłacamy?
- Twój głos jest na wagę złota! Promując treści zawarte na moim blogu razem wygrywamy lepszą Polskę!
Wyrok trybunału konstytucyjnego o podniesieniu wieku emerytalnego
Czy wyrok trybunału konstytucyjnego o podniesieniu wieku emerytalnego jest niesprawiedliwy? W poniższym artykule przytaczam kilka moich wniosków co mogło skłonić rząd do obniżenia wieku emerytalnego.
Jeżeli ktoś uważa, że w Polsce niepotrzebnie podniesiono wiek emerytalny i że jest możliwość ponownego jego obniżenia do 65 i 60 lat powinien przeczytać ten artykuł: Potęga demografii cz.1: Jak bardzo zmieni się Polska w ciągu zaledwie 20 lat?.
I zobaczyć na te wykresy:
Jak wygląda sytuacja demograficzna Polski w 2012 roku?
Demografia Polski według liczby osób w danym wieku z danego rocznika (pomiędzy czarnymi liniami osoby w wieku produkcyjnym od 18 lat do: kobiety 60 lat, mężczyźni 65).
Ten sam wykres, ale pokazany rok urodzenia danego rocznika:
Zmiana w procentach liczby osób w Polsce w danym wieku pomiędzy 2012 a jaka będzie w 2035 r.:
To samo ujęcie: zmiana liczby osób w danym wieku pomiędzy 2012 a jaka będzie w 2035 r. :
Wyrok trybunału konstytucyjnego o podniesieniu wieku emerytalnego: szczegółowa analiza demografii
Jeżeli kogoś interesuje szczegółowa analiza na temat wpływu demografii na system emerytalny oraz jak dokładnie wpływa na niego podniesienie wieku emerytalnego zachęcam do zapoznania się z serią moich wpisów na ten temat:
- „Gdzie są moje pieniądze?!” System emerytalny w Polsce cz.1: Katastrofa w ZUS pomimo podniesienia wieku?
- W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS
- Gdzie są moje pieniądze?!” System emerytalny w Polsce cz.3: Zadłużenie Polski to 2,5 bln zł czyli 155 % PKB?
- „Gdzie są moje pieniądze?!” System emerytalny w Polsce cz.4: ZUS i OFE
Poniżej podsumowanie z ostatniego artykułu:
Stan finansów publicznych patrząc na budżet Polski oraz NFZ po wyłączeniu wpływu systemu emerytalnego nie jest wcale taki zły. Jeżeli uwzględnić, że oprócz dopłat do ZUS dopłacamy też do emerytur mundurowych i KRUS (około 22 mld zł) to tak naprawdę na bieżące funkcjonowanie państwa wydajemy znacznie mniej niż wynosi nasza strona przychodowa. Przed emeryturami ta nadwyżka wynosi ponad 40 mld zł!
Tylko system emerytalny nas totalnie rozjeżdża: na ten moment dopłacamy do niego ponad 80 mld zł w skali roku…
Wyrok trybunału konstytucyjnego o podniesieniu wieku emerytalnego: dlaczego tyle dopłacamy?
- W dużej mierze jest to wynik działań kolejnych rządów, które ulegały presji poszczególnych grup zawodowych w kwestii przywilejów emerytalnych.
- Na to nakłada się powojenne tsunami demograficzne, które zaczęło przechodzić na emerytury:
-
- W 2006 roku kobieta urodzona w 1946 osiąga wiek emerytalny: 60 lat
- W 2011 roku mężczyzna urodzony w 1946 osiąga wiek emerytalny: 65 lat
Z kolei tutaj poruszam kwestię związane z obniżeniem wieku emerytalnego w Niemczech:
I na koniec: jeżeli kogoś interesuje szczegółowa analiza na temat dzietności w Polsce i szerzej co będzie się działo z liczbą nowo rodzonych dzieci zapraszam do zapoznania się z tym wpisem:
Wiek emerytalny musiał być też podniesiony ze względu na wydłużenie się długości życia w Polsce:
A wy jak uważacie czy wyrok trybunału konstytucyjnego o podniesieniu wieku emerytalnego był słuszny czy nie? Napiszcie mi o tym w komentarzu.
P.S.
Jeżeli ktoś jeszcze nie zauważył:
Wreszcie w polskiej blogosferze została zauważona taka kategoria jak „blogi ekonomiczne”. Promocja takich blogów jest bardzo ważna szczególnie w kontekście naszych rozważań na temat: Dlaczego warto i jak podwoić Polskie PKB.
Ostatnio zostałem zgłoszony do Ekonomicznego Blogu Roku 2014. Jeżeli baza wiedzy i moich przemyśleń, które w ciągu ostatnich paru lat stworzyłem na moim blogu wydają Ci się ciekawe i wartościowe proszę o oddanie głosu na mój serwis.
Twój głos jest na wagę złota! Promując treści zawarte na moim blogu razem wygrywamy lepszą Polskę!
Aby zagłosować na mojego bloga kliknij w baner poniżej a następnie w przycisk „Lubię to” po lewej stronie wizytówki z logo mojego bloga:
Z góry dziękuję za każdy oddany głos! Również za polecenie mojego bloga do głosowania znajomym.
Podobał Ci się ten artykuł? Koniecznie dołącz do Fanów na Facebooku! Wrzucam tutaj różne ciekawe rzeczy znalezione w internecie. Profil: Michał Stopka Inwestor Profesjonalny.
Zapisz się też na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dodatkowo dostęp do bezpłatnych ebooków , narzędzi w excel oraz nagrań online:
Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: „Gospodarka Głupcze” mam do Was ogromny apel:
- Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na stronę przychodową i kosztową? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
- Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS
Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl