
- Dlaczego giełda dyskontuje wydarzenia
- Dlaczego giełda dyskontuje wydarzenia- czynniki wpływające na zyski
- Dlaczego giełda dyskontuje wydarzenia- podział inwestorów
- Dlaczego giełda dyskontuje wydarzenia- ludzie bezpośrednio związani ze spółką
- Dlaczego giełda dyskontuje wydarzenia- informacje
- Dlaczego giełda dyskontuje wydarzenia- inwestorzy indywidualni
Dlaczego giełda dyskontuje wydarzenia
W dzisiejszym artykule postaram się odpowiedzieć na pytanie: dlaczego giełda dyskontuje wydarzenia w realnej gospodarce. W ramach przypomnienia w artykule Giełda dyskontuje wydarzenia w realnej gospodarce? Obiecałem podjąć próbę wyjaśnienia, dlaczego zmiany indeksów giełdowych wskazują, co prawdopodobnie będzie się działo z realną sferą gospodarki. Z kolei tutaj jest rozwinięcie poniższego artykułu: Jak wykorzystać wiedzę o tendencjach w gospodarce na podstawie zmian indeksów giełdowych?
Poniżej piszę o:
- Dwóch grupach czynników wpływających na zyski spółek
- Opisałem 3 grupy inwestorów, którzy analizując te czynniki dokonują transakcji na gpw
- Opisałem konsekwencje bycia w poszczególnych grupach inwestorów
Patrząc na kursy giełdowe warto zwrócić uwagę, że zazwyczaj handluje się niewielką częścią z całej puli wyemitowanych akcji. Główny pakiet ma zazwyczaj inwestor większościowy, długoterminowy (oczywiście, jeżeli taki jest). Zazwyczaj inwestor taki nie dokonuje na bieżąco transakcji. Bo interesują go długoterminowe dochody, np. dochody z dywidendy. Dobrym przykładem jest tutaj np. France Telekom, inwestor strategiczny w TPSA czy Warren Buffet. Dla którego giełda mogłaby być otwarta tylko raz na parę lat, kiedy dokonuje transakcji na danej spółce (pisałem o nim tutaj: Warren Buffet i analiza fundamentalna).
Tak więc kurs giełdowy, który można codziennie obserwować, jest wypadkową bieżących transakcji inwestorów. Oczywiście dokonując tych transakcji, inwestorzy uważają, że w perspektywie czasu dobrze na tym wyjdą. Jeżeli uznać, że na kursy akcji w dłuższym terminie wpływają generowane zyski, pisałem o tym tutaj: Zachowanie się kursu spółki giełdowej oraz zysku netto przypadajacego na akcję, czyli dlaczego kursy akcji spadają/wzrastają, warto zastanowić się jakie czynniki wpływają na zyski firmy.
Dlaczego giełda dyskontuje wydarzenia- czynniki wpływające na zyski
- Czynniki zewnętrzne, niezależne od spółki
- Czynniki zależne tylko od spółki
Czynniki niezależne od spółki to kwestie związane z analizą makrootoczenia oraz analizą sektorową jak np. analizą Pięciu sił Portera. Z analizy makrootoczenia, w krótkim terminie na zyski spółek szczególnie duży wpływ ma otoczenie ekonomiczne. Pisałem o tym również np. w tych artykułach: Czynniki wpływające na kurs walutowy, czyli co decyduje o sile/słabości złotówki cz.1 oraz: W jakich warunkach działają firmy w okresie spowolnienia/recesji?
Czynniki zależne tylko od spółki to kwestie związane z analizą sytuacji spółki. Generalnie są to czynniki, które zależą od działań bądź też zaniechań zarządu. Wpływ tych czynników jest szczególnie widoczny w długim terminie. Kiedy znacznie mniejsze znaczenie mają czynniki niezależne od spółki a znaczenia nabiera strategia firmy.
Dlaczego giełda dyskontuje wydarzenia- podział inwestorów
- Ludzie bezpośredni związani ze spółką, np. zarząd czy kluczowi kontrahenci
- Analitycy akcji/zarządzający
- Inwestorzy indywidualni
Dlaczego giełda dyskontuje wydarzenia- ludzie bezpośrednio związani ze spółką
Ludzie bezpośrednio związani ze spółką mają najlepsze informacje dotyczące czynników zależnych od spółki. Z kolei analitycy akcji/zarządzający mają znacznie mniejszy dostęp do tych informacji, ale mają za to lepszy pogląd na temat wspomnianego otoczenia ekonomicznego, np. Wykład profesora Pedro Videla na temat kryzysu na rynku nieruchomości w USA zorganizowany przez UniCredit CAIB Poland S.A. oraz Rzeczpospolitą z lutego 2008, czy też znają mechanizmy opisane np. tutaj: W jakich warunkach działają firmy w okresie spowolnienia/recesji?. Najtrudniejsze zadanie mają inwestorzy indywidualni, gdyż mają najbardziej utrudniony dostęp do informacji na temat zarówno czynników zależnych jak i niezależnych od spółki.
Wspomniane trzy grupy inwestorów, na podstawie swoich przewidywań, co do przyszłości dotyczących spółek (oraz gospodarki, co prędzej czy później przekłada się na zyski spółek i PKB) dokonują bieżących transakcji na poszczególnych spółkach. Na podstawie kursów spółek tworzone są indeksy giełdowe, jak np. WIG (Warszawski Indeks giełdowy), co w konsekwencji prowadzi do tego, że ruchy indeksów “wyprzedzają” tendencje w realnej gospodarce. Dla przykładu obecny skład WIGu znajduje się tutaj: Indeksy giełdowe (trzeba kliknąć). Na dzień pisania tego artykułu było to w sumie 324 spółki, z czego 4 największe spółki (TPSA, PKO BP, PEKAO, PKNORLEN ) miały udział w indeksie wynoszący około 38%.
Dlaczego giełda dyskontuje wydarzenia- informacje
Warto tutaj podkreślić, że zachowanie indeksów i PKB zależy również od tego jak bardzo realna gospodarka jest reprezentowana przez notowane spółki. Im więcej spółek tym lepiej, bo większe “połączenie” z realną gospodarką. Oczywiście pojedynczy inwestor i jego oczekiwania mogą być błędne, jednak kursy akcji to wypadkowa decyzji tysięcy inwestorów na wielu spółkach. Trafność tych decyzji co kwartał jest weryfikowana przez publikowane wyniki kwartalne spółek, np. Rachunek zysków i strat-wariant kalkulacyjny . Dodatkowo codziennie napływają nowe informacje ze spółek, które mogą coś wnieść na temat przyszłych wyników finansowych.
Generalnie im ktoś ma więcej informacji na temat spółki (np. zarząd), tym lepiej jest w stanie powiedzieć, co stanie się z jej zyskami w przyszłości, jednak rodzi to pewne niebezpieczeństwo. Po pierwsze ludzie tacy mogą niedoceniań czynników niezależnych od spółki jak wspomniane kwestie otoczenia ekonomicznego, bo przecież są specjalistami, ale tylko w swojej dziedzinie. Po drugie dostęp do szczegółowych informacji na temat spółki powoduje, że są tak przekonani o słuszności swojej opinii, że są w stanie nawet zaciągać wysokie kredyty pod kupno akcji, aby dodatkowo zarobić na tej opinii. Najlepszym przykładem są tutaj oligarchowie rosyjscy, którzy przecież nie tylko mieli informacje, ale również mogli nieraz wpływać na strategiczne decyzje np. ze strony państwa. Oczywiście nie wzięli pod uwagę, co się może wydarzyć, jeżeli na surowcach skończy się hossa lub nastąpi problem z “rolowaniem” zadłużenia. Powyższy mechanizm dotyczy również polskich warunków. Przytoczony przykład bardzo dobrze pokazuje dlaczego giełda dyskontuje wydarzenia, nawet te, które mogą być sterowane przez inne osoby.
Dlaczego giełda dyskontuje wydarzenia- inwestorzy indywidualni
Potencjalnie w najgorszej sytuacji są inwestorzy indywidualni, bo mają najmniejszy dostęp do informacji o spółkach czy o otoczeniu ekonomicznym. Konsekwencją tego jest jednak potrzeba zgłębienia wiedzy na temat inwestowania, używając tylko bardzo ogólnych informacji. Jest to trudne zadanie, ale jeżeli już ktoś je odrobi, może być naprawdę dobry w inwestowaniu. Wielu inwestorów indywidualnych wykorzystuje analizę techniczną. Trzeba jednak podkreślić, że zachowanie kursów akcji jest tylko konsekwencją procesów zachodzących w spółce oraz gospodarce, czym zajmuj się właśnie analiza fundamentalna. Drugą przewagą inwestorów indywidualnych jest zazwyczaj kwestia kapitału, który inwestują. Inwestorzy instytucjonalni mają pod tym względem utrudnione zadanie, o czym pisałem tutaj: Dlaczego analiza fundamentalna?.
Podobał Ci się ten artykuł? Koniecznie dołącz do Fanów na Facebooku! Wrzucam tutaj różne ciekawe rzeczy znalezione w internecie. Profil: Michał Stopka Inwestor Profesjonalny.
Zapisz się też na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dodatkowo dostęp do bezpłatnych ebooków (link) , narzędzi w excel (link) oraz nagrań online (link):
I tradycyjnie apel: zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona z tej zakładki: „Gospodarka Głupcze” mam do Was ogromny apel:
- Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Moje wybrane artykuły na ten temat znajdują się tutaj. Razem możemy zrealizować to marzenie: Marzy mi się lepsza, piękna Polska.
Tyle co razem możemy zrobić w zakresie edukacji ekonomicznej społeczeństwa, nie da się zrobić w okresie całej kadencji sejmu, kiedy politycy i media mają w d… tematy gospodarcze. Wybory za nami i okres wyborczy się skończył ale to nie znaczy, że tylko wtedy politycy mają się gimnastykować jeżeli chodzi o to co mówią, a media a przez to i społeczeństwo, bardziej interesować się tematami gospodarczymi. - Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce, powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych, zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS
Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl - Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków, np. na Facebooku. Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych: jakie będzie to miało przełożenie na konkretne liczby, chociaż z grubsza? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? ( tutaj są linki na FB). Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom. Bez konkretów w Polsce będzie dalej tak jak jest bo slogany nie zmienią rzeczywistości. Dlatego kluczowe jest aby skierować myślenie polityków, mediów i społeczeństwa w stronę konkretów, nie sloganów! RAZEM MOŻEMY TO ZROBIĆ, podobnie jak już wiele rzeczy razem wypromowaliśmy w mediach…
- Moje wybrane artykuły na powyższe tematy znajdują się w tej sekcji: Gospodarka Głupcze